Tunezja - wycieczki

Wypoczynek, zwiedzanie, informacje

Tunis

Tunis jest stolicą Tunezji i zarazem głównym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym tego kraju, położony jest zaledwie 10 km od morza, ale nie napływa tam aż tylu turystów co do innych kurortów nadmorskich. W mieście mieszka około 1200 000 mieszkańców. W porównaniu do innych stolic arabskich, Tunis można by nazwać cichym miastem, bez typowego dla tego rejonu zgiełku, hałasu i gwaru. Najbardziej nowoczesna i europejska dzielnica Tunisu to Nowe Miasto (Ville Nouvelle),  znajduje się tu najwięcej przyjaznych turystom hoteli, sklepów i restauracjami. Natomiast Medyna (starówka) jest przeciwieństwem Nowego Miasta, wraz ze starymi meczetami (największy z nich to Az-Zajtuna z XVIIIw), klimatycznymi lokalami i uroczymi kamienicami. Jest to swoisty labirynt uliczek i zakamarków, wpisany do ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO, kwintesencja świata orientalnego.

W samym Tunisie i okolicy znajduje się  jeszcze sporo miejsc wartych odwiedzenia. Należą do nich min.:

  • Muzeum Narodowe Bardo – znajduje się tu największa kolekcja mozaik w Afryce. Uroku eksponatom dodaje sam budynek muzeum ? dawny pałac. Mozaiki, eksponowane w muzeum są ręcznie tworzonymi dziełami, bez żadnych sztucznych barwników (każdy jeden kamyk ma swój naturalny kolor).
  • Kartagina – ruiny starożytnego państwa – miasta, w którym mieszkał legendarny Hannibal. Jak pamiętamy z lekcji historii Hannibal chciał podbić Rzym, niestety nie udało mu się a to a jego wrogowie zrównali miasto z ziemią. Wbrew panującej opinii o tym miejscu (ruiny nie są warte zwiedzania, gdyż nie wiele ich się zachowało) warto się jednak tam wybrać. Już sam fakt, że stąpamy po tak legendarnym i historycznym miejscu powinien być ekscytujący. Kartagina dla Tunezji jest tym samym co piramidy dla Egiptu.
  • Sidi Bou Said – miasto niebieskich okien i drzwi. Miasteczko to jest uznawane za najbardziej malowniczą miejscowość Tunezji. Położone jest 20 km od stolicy, nad Zatoką Tuniską. Charakterystyczne dla tego miastecka są bielone wapnem kamieniczki z błękitnymi okiennicami i drzwiami. Widok jest niesamowity. Jednak miasto słynie nie tylko z wyjątkowej zabudowy. To właśnie tu zjeżdżali się najsławniejsi pisarze i artyści z całego świata, przepiękne widoki były dla nich zapewne ogromną inspiracją. Obecnie Sidi Bou Said upodobali sobie najbogatsi mieszkańcy Tunezji.
  • Bazary (suki) – jak to bywa w krajach arabskich, obowiązkiem każdego turysty jest odwiedzenie lokalnych bazarów i potargowanie się ze sprzedawcami.

© 2022 Tunezja – wycieczki

Theme by Anders Norén