Tunezja - wycieczki

Wypoczynek, zwiedzanie, informacje

Przed podróżą

Zdrowie i bezpieczeństwo

Tunezja należy do krajów bezpiecznych dla turystów. Nie ma tam w tej chwili zagrożenia ani terrorystycznego ani epidemiologicznego. Sczepienia są nie obowiązkowe a do zalecanych (zwłaszcza jeśli wybieramy się w miejsca oddalone od kurortów turystycznych) należy polio i tężec ewentualnie żółtaczka typu A i B. Dla własnego komfortu i spokoju lepiej pić wodę butelkowaną gdyż woda z kranu nie zawsze jest taka jak być powinna, w Tunezji jest również inna flora bakteryjna niż w Polsce. Wybierając się w zatłoczone miejsca należy pamiętać aby uważać na dokumenty i pieniądze, kieszonkowcy nigdy nie śpią.

Wizy i ambasady

Obecnie Polacy nie potrzebują wiz do Tunezji i nie ma znaczenia czy podróżujemy z wycieczką zorganizowaną czy indywidualną pod warunkiem, że pobyt nie trwa dłużej niż 90 dni. Przy wjeździe paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy.

Ambasada RP w Tunisie
5, Impasse No 1, Rue de Cordoue

2092 El Manar I, Tunis
tel. (+0216) 71 873 837

amb.pologne@wanadoo.tn

Ambasada Republiki Tunezyjskiej
ul. Myśliwiecka 14
00-459 Warszawa
tel.: 628 25 86

at.varsovie@ambtun.pl

Gotówka i zakupy

Walutą obowiązująca w Tunezji jest dinar (1TND to ok. 2zł), jest to waluta nie wymienialna poza obszarem kraju, w którym obowiązuje, nie można go wywieźć ani wwieźć do Tunezji. Dlatego należy uważać aby nie zostawiać dużej ilości pieniędzy na koniec pobytu. Gotówkę wymienia się na miejscu najlepiej z dolarów, euro lub funtów (te waluty mają najlepsze kursy) i w kantorach hotelowych (kurs tam często jest korzystniejszy niż na lotnisku czy w mieście). Ja osobiście wolę wypłacać gotówkę z bankomatów, kurs wcale nie jest niekorzystny a jest bezpieczniej. W każdej miejscowości turystycznej znajdzie się co najmniej jeden bankomat. Ponieważ 1 dinar dzieli się na 1000 milimów, to często zdarza się, że ceny podawane są w tysiącach a zatem cena 3,200 d to 3,2 dinara a nie 3200 dinarów. Jak większość sprzedawców i ci liczą na nieuwagę a może nawet naiwność turystów.

Tunezja, jak już wspominałam to kraj arabski a co za tym idzie liczne i głośne targowiska i bazary, na których warto się targować, podane ceny na produktach często są zawyżone a sam sprzedawca może się obrazić za fakt, że nie targujemy się z nim, oni to mają we krwi. Co wiąże się z kulturą arabską to ramadan. W tym okresie sklepy czynne są maksymalnie do 16:00 a do 20:00 stołować się można tylko w restauracjach hotelowych. Od 20:00 otwierane są restauracje i bary w miastach. W normalne dni sklepy czynne są przeważnie do 19:00 a większe centra handlowe nawet do 24:00.

Banki są czynne tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 a poczta od poniedziałku do soboty (list do Polski idzie około tygodnia czasu).

Co jeszcze warto wiedzieć?

Najcieplejszy okres w Tunezji to miesiące od maja do września (temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza). Należy jednak pamiętać, że klimat tego kraju jest bardzo zróżnicowany. Północ to klimat śródziemnomorski natomiast południe to klimat pustynny (latem od pustyni wieją silne suche wiatry, podwyższające temperaturę powietrza).

W Tunezji honorowane są polskie prawa jazdy jednak ceny wypożyczenia pojazdów są dość wysokie a samochody nie zawsze są w pełni sprawne. Lepiej dobrze, że obejrzeć przed wypożyczeniem lub zapłacić więcej by mieć gwarancję, że będziemy bezpieczni.

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, jednak ze względów bezpieczeństwa wybierając się na pustynię należy poinformować o tym fakcie policję lub wziąć ze sobą lokalnego przewodnika.

© 2022 Tunezja – wycieczki

Theme by Anders Norén