Tunezja - wycieczki

Wypoczynek, zwiedzanie, informacje

Kuchnia

W kuchni tunezyjskiej można odnaleźć wiele wpływów najróżniejszych krajów Europy. To prawdziwa mieszanka smaków tureckich, włoskich, śródziemnomorskich, a także francuskich.Tunezyjskie dania dzielą się na te, które jada się przy pomocy łyżeczki oraz takie, do których nabierania potrzebny jest kawałek chleba.

Warto zaznaczyć, iż potrawy są tutaj wyjątkowo ostre. Najczęściej używane przyprawy to : kurkuma, harissa oraz papryka słodka i ostra. Bardzo znaną przekąską jest Brik, czyli pieróg z cieniutkiego ciasta ze znajdującym się w środku farszem. Zazwyczaj brik jest smażony na głębokim tłuszczu jednak można go także upiec. Farsz składa się z tłuczonych ziemniaków, natki pietruszki, cebuli, tuńczyka oraz surowego jajka. Kolejnym „ostrym” daniem jest popularna pasta harissa, pochodząca właśnie z tego regionu. Sporządzona na bazie chilli czosnku oraz kolendry, dla wrażliwych osób jest niejadalna nawet w małych dawkach

Podobnie jak w tradycji polskiej, kuchnia Tunezji umieszcza chleb często jako dodatek dania głównego. Ragout jagnięce, niezwykle popularne danie pochodzenia francuskiego, jest dobrym przykładem.

Narodowym daniem w Tunezji jest również kuskus najczęściej podawany z mięsem, jednak rodowici mieszkańcy tego obfitującego w różnorodne smaki państwa przyrządzają go także z warzywami lub podają na słodko. Po posiłku najczęściej podawana jest herbata miętowa, kawa po turecku lub arabsku z kardamonem.

Słodkie smaki Tunezji to przede wszystkim bardzo słodkie ciasteczka podobne do baklawy, również z ciasta filo, powszechne są również świeże daktyle.

Proces gotowania dań jest bardzo ważny dla tunezyjskich kucharzy, sztandarowe dania główne gotowane są wiele godzin. Z potraw szybszych do wykonania, które można kupić w ulicznych budkach ciekawą opcją jest wspomniany wcześniej Brik

Jeżeli podczas swoich wymarzonych wakacji zapragniesz odkrywać smaki Tunezji, to niesamowite państwo z pewnością uraczy Cię mieszanką przepysznych potraw z akcentem kuchni różnorodnych państw południa Europy.

© 2022 Tunezja – wycieczki

Theme by Anders Norén